Oto foto

Romuald Pieńkowski

 

(ur. 1927 w Drohiczynie, zm. 1995 w Warszawie) Fotograf prasowy i fotoreporter. Już w czasie wojny pracował jako nastolatek w zakładzie fotograficznym w Siedlcach. Po wojnie, w Warszawie rozpoczął współpracę z pismami „Promyk” i „Skrzydlata Polska”. Wówczas nie bywał jeszcze nie planach filmowych, lecz w 1948 roku trafił do Wytwórni w Łodzi i został asystentem operatorów Karola Szczecińskiego i Adolfa Forberta. W latach 1952-57 pracował jako fotograf w Centralnej Agencji Fotograficznej w Warszawie.

 

 

Gdy powstał tygodnik „Ekran” został członkiem jego redakcji. Publikował fotoreportaże z planów. Choć nie był tak aktywny jak Roman Sumik czy Jerzy Troszczyński, zostawił po sobie dwadzieścia kilka tysięcy negatywów, które nie tylko dokumentowały życie ekip filmowych. Wśród materiałów Pieńkowskiego były również piękne fotosy, nierzadko przewyższające te, które powstawały w ramach produkcji filmu. W 2006 roku negatywy Pieńkowskiego trafiły do Filmoteki Narodowej.

 

W różnych latach współpracował również z redakcjami „Na przełaj” i „Zwierciadła”, w którym był w różnych latach etatowym fotografem. W 1978 roku wstąpił do Związku Polskich Artystów Fotografików i przez kilka kadencji był Prezesem Zarządu Okręgu Warszawskiego.

 

Oprac. Piotr Śmiałowski


Galeria

 

powrót do poprzedniej strony