O Fototece

„Trela” Beaty Guczalskiej

 

Wśród wielu wydanych ostatnio monografii i wywiadów z czołowymi polskimi aktorami, szczególną uwagę zwraca książka „Trela” Beaty Guczalskiej. Jest to monumentalna praca, analizująca warsztat i dorobek aktorski Jerzego Treli. Filmoteka Narodowa objęła patronatem tę książkę. Znalazły się również zdjęcia z archiwum Fototeki.

 

 

„Wielki aktor, który nie jest gwiazdą. Dał swoje oblicze setkom postaci, ale zawsze pozostał sobą – żadnej z nich nie pozwolił sobą zawładnąć. Wybitny artysta, który pamięta o zwykłych sprawach ludzi wokół. Jakość absolutnie wyjątkowa” – pisze w rozdziale Paradoksy Jerzego Treli zafascynowana jego talentem Beata Guczalska.

 

Aktor nie gości na łamach plotkarskich witryn, nie bryluje. Niechętnie udziela wywiadów, starając się skupić uwagę na rolach, a nie własnej postaci. Tym cenniejsze, że teraz nareszcie występuje w długo oczekiwanej roli – bohatera książki.

 

Jerzy Trela – wybitny aktor Starego Teatru w Krakowie, współzałożyciel Teatru STU, wielokrotnie podziwiany w Teatrze Telewizji i wybitnych filmach („Sól ziemi czarnej”, „Kolumbowie”, „Janosik”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Królowa Bona”, „Człowiek z żelaza”, „Matka Królów”, „Magnat”, „Na srebrnym globie”, „Dekalog IX”, „Trzy kolory. Biały”, „Quo Vadis”, „Ekstradycja 2”, „Ida” i setki innych – w sumie zagrał ponad trzysta ról). Jak sam mówi: „W teatrze jestem, w filmie bywam”.

 

Książka Guczalskiej to fascynująca opowieść o życiu Jerzego Treli i jego drodze na scenę z niewielkiej wsi Leńcze (w powiecie wadowickim), poprzez liceum plastyczne w Krakowie i Wydział Aktorski krakowskiej PWST, gdzie dziś jest wykładowcą, a w latach 1984–1990 był rektorem.

 

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do zdobycia są egzemplarze książki.

 

powrót do poprzedniej strony