O Fototece

Polecamy 4. edycję festiwalu KINO W TRAMPKACH

 

4. Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży KINO W TRAMPKACH rusza w Warszawie już w Dzień Dziecka. 5 czerwca odbędzie się specjalny pokaz filmu „Akademia Pana Kleksa”, a 6 czerwcapremiera filmów animowanych ze Studia Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Prezentowane filmy zostały odrestaurowane cyfrowo przez Filmotekę Narodową.

W tym roku na KINIE W TRAMPKACH królują rozśpiewane filmy. Jak podkreśla dyrektor artystyczna festiwalu Anna Stadnik, sekcja „Rozśpiewane filmy” narodziła się z trzech powodów:

- Po pierwsze: miłość do musicali i potrzeba, żeby się tą fascynacją podzielić, żeby stała się zaraźliwa. Po drugie: świadomość, że dzieci uwielbiają śpiewać. Piękne, wpadające w ucho piosenki są w filmach dla dzieci bardzo potrzebne, a na naszym rodzimym rynku nie ma zbyt wielu nowych musicalowych propozycji. Po trzecie: chęć przypomnienia młodemu pokoleniu musicalu trochę filmoznawczo, jako gatunku filmowego.
 
 

„Akademia pana Kleksa”, reż. Krzysztof Gradowski


W ramach tej sekcji 5 czerwca w kinie Wisła odbędzie się pokaz zrekonstruowanej cyfrowo „Akademii Pana Kleksa” (1983) w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Część pierwsza o 10:15, druga o 12:00. Uwaga: na pokazie będzie można śpiewać! Zachęcamy! 

Filmoteka poleca także premierowy pokaz filmów animowanych, które zostały zrekonstruowane cyfrowo przez Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej: Se-Ma-For – krótkie bajki lalkowe z lat 50. i 60. Premierowo będzie można je obejrzeć 6 czerwca o 18:00 w kinie Luna. Kolejny seans czeka na widzów w kinie Wisła 11 czerwca o godzinie 10:00.
 
W programie KINA W TRAMPKACH znalazły się:

- „BAŚŃ O KORSARZU PALEMONIE” (1959), reż. Jerzy Kotowski – fantastyczna bajka Jana Brzechwy w oryginalnej, przyciągającej wzrok plastycznej oprawie;
- „DWA MICHAŁY” (1958), reż. Janina Hartwig – przygodowy film z zaskakującym finałem na podstawie tekstu Czesława Janczarskiego;
- „KOZIOŁKI NA WIEŻY” (1964), reż. Janina Hartwig – adaptacja legendy o poznańskich koziołkach z ratuszowego zegara;
- „KRÓL MIDAS” (1963), reż. Lucjan Dembiński – adaptacja greckiego mitu w bogatej scenografii stylizowanej na wzór sztuki starożytnej Krety;
- „PRZYGODY RYCERZA SZAŁAWIŁY” (1956), reż. Edward Sturlis – czarodziej słowa, Jan Brzechwa, i jego świat na opak w pełnej uroku lalkowej animacji;
- „WYCIECZKA” (1957), reż. Teresa Badzian – pełna przygód zimowa wyprawa na narty.

 
„Przygody rycerza Szaławiły”, reż. Edward Sturlis 
 
 

Prezentowane filmy należą do klasyki animacji lalkowej dla dzieci. Zostały zrealizowane w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For, które do 1961 roku funkcjonowało jako Studio Filmów Lalkowych w Tuszynie. Muzykę do nich stworzyli wybitni kompozytorzy – m.in. Krzysztof Penderecki, Grażyna Bacewicz – a za niezwykłe projekty plastyczne odpowiadali Lidia Minticz, Kazimierz Mikulski, Adam Kilian.

Dziś zainteresowanie tradycyjną animacją przeżywa swój renesans i kunszt pracy lalkarzy jest ponownie doceniany. Dzięki digitalizacji oraz wytworzeniu wysokiej jakości kopii cyfrowych filmy te będą mogły zostać odkryte przez nowe pokolenia dzieci nie tylko w Polsce – specjalny pokaz odbędzie się w Bolonii na festiwalu Il Cinema Ritrovato.

 
Więcej informacji na stronie KINA W TRAMPKACH.



Zapraszamy do obejrzenie fotosów w serwisie Fototeka:

 

„BAŚŃ O KORSARZU PALEMONIE” (1959), reż. Jerzy Kotowski
„DWA MICHAŁY” (1958), reż. Janina Hartwig
„KOZIOŁKI NA WIEŻY” (1964), reż. Janina Hartwig
„KRÓL MIDAS” (1963), reż. Lucjan Dembiński
„PRZYGODY RYCERZA SZAŁAWIŁY” (1956), reż. Edward Sturlis
„WYCIECZKA” (1957), reż. Teresa Badzian

„AKADEMIA PANA KLEKSA” (1983), reż. Krzysztof Gradowski

 

 

Fragmenty filmów animowanych można zobaczyć w serwisie Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej.

 



powrót do poprzedniej strony