O Fototece

Digitalizujemy negatywy do „Kamiennego nieba”

 

Ten film Ewy i Czesława Petelskich stał się pod koniec lat 50. jedną z ważniejszych prób spojrzenia na powstanie warszawskie jako uniwersalną sytuację skrajną, w której – jak to ujął ostro Petelski – „człowiek pozostaje człowiekiem lub staje się szują”. Na szczęście film nie ocenia postaw, przedstawia raczej różne warianty lęku przed śmiercią poprzez sytuację, gdy grupa ludzi zostaje zasypana w piwnicy.

 

Ciekawą rolę zagrał tu przede wszystkim Tadeusz Łomnicki: warszawskiego cwaniaka, postać raczej negatywną, która dopiero w obliczu śmierci staje się kimś trochę innym. Partnerowali mu m.in: Barbara Horawianka, Zofia Słaboszowska i Henryk Borowski.

 

Negatywy fotosowe do tego filmu są bardzo zróżnicowane pod względem treści i formatu. Większość stanowią negatywy 6x6 oraz 13x18, chwytające sytuacje bezpośrednio z filmu. Ale są i małoobrazkowe negatywy ze zdjęciami próbnymi, werkfotosami i zdjęciami dokumentacyjnymi. Autorem tych zdjęć jest fotosista Jerzy Szurowski.

 

Poniżej publikujemy kopertę negatywową z wglądówką.

 

 

Fotosowe dokumenty

Skanując materiały negatywowe do filmu „Kamienne niebo” natrafiliśmy na trzy ciekawe dokumenty sporządzone przez fotosistę Jerzego Szurowskiego. Dwa z nich to odręczne notatki dotyczące wyboru fotosów, które trafią do kinowych gablot i do prasy. Trzeci – to pismo do kierownika laboratorium fotograficznego w Łodzi z precyzyjnymi wskazaniami, jak kopiować poszczególne fotosy.

 

 

 

 

 

powrót do poprzedniej strony