O Fototece

Digitalizujemy negatywy do „Ostatniego strzału”

 

Rozpoczęliśmy skanowanie materiałów negatywowych do filmu Jana Rybkowskiego „Ostatni strzał” z 1958 roku. Aleksander Ścibor-Rylski napisał scenariusz dramatu sensacyjnego, który opowiadał o konfrontacji powojennych postaw. Główny wątek fabularny opierał się na pragnieniu zemsty. Mężczyzna, który trząsł całym miasteczkiem w czasie wojny, chce zabić milicjanta i swojego dawnego przyjaciela, którzy niegdyś doprowadzili do jego aresztowania. Pierwszoplanowe role zagrali: Stanisław Jasiukiewicz, Emil Karewicz i Cezary Julski.


Z dzisiejszej perspektywy szczególna wartość „Ostatniego strzału” to uchwycone przez kamerę małomiasteczkowe życie: zarówno tych, którzy tam mieszkają na stałe, jak i wczasowiczów. W epizodach wczasowiczek Rybkowski obsadził młode piękności, które w kolejnych latach zaczęły w polskich filmach grać coraz większe role: Teresę Tuszyńską, Danutę Starczewską czy Zofię Słaboszowską.


Poniżej prezentujemy pieczątkę produkcyjną „Ostatniego strzału” oraz notatkę fotosisty Wiesława Pydy ze wskazówkami dla laboratorium, które fotosy kopiować. Większość materiałów do tego filmu stanowią negatywy 6x9 oraz tzw. mały obrazek. Łącznie jest ich około 350 sztuk.

 

 

 

powrót do poprzedniej strony