O Fototece

ANDRZEJ WAJDA 40/90 – wystawa plenerowa, pokaz filmów i spotkanie z reżyserem

 

1 września przed kinem Iluzjon w Warszawie otwarta zostanie wystawa plenerowa ANDRZEJ WAJDA 40/90, pokazane zostaną filmy „Lotna” i „Kronika wypadków miłosnych”, a po projekcji odbędzie się spotkanie z Andrzejem Wajdą i Krystyną Zachwatowicz.

 

Materiały zdjęciowe wykorzystane na wystawie pochodzą ze zbiorów Fototeki Filmoteki Narodowej. Zapraszając Państwa na wystawę, zachęcamy również do obejrzenia wszystkich fotosów do filmów Andrzeja Wajdy. Mamy ich na stronie ponad dwanaście tysięcy. Natomiast sam Wajda widoczny jest na blisko tysiącu sześciuset zdjęciach – łącznie z tymi najwcześniejszymi z początku lat 50., gdy jeszcze jako asystent Aleksandra Forda Wajda pracował na planie „Młodości Chopina” i „Piątki z ulicy Barskiej”. Większość zdjęć z planów filmów Wajdy to unikaty, które Fototeka udostępniła jako pierwsza.

 

 

 

Andrzej Wajda 40/90

 

6 marca 2016 roku Andrzej Wajda skończył 90 lat; zrealizował jak dotychczas 40 filmów fabularnych – stąd tytuł wystawy: 40/90.

 

Wystawa prezentuje w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od „Pokolenia” – debiutu z 1954 roku aż do „Powidoków” – najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim, który swoją premierę będzie miał podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Na planszach wystawy oprócz fotosów, werków i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów.


Wystawa zostanie otwarta 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dlatego też wybraliśmy filmy związane z tą datą. Akcja „Kroniki wypadków miłosnych” rozgrywa się w przeddzień wybuchu wojny. Kończy się właśnie 1 września. W ostatniej scenie słychać wycie syren i eksplozje pierwszych bomb. Akcja „Lotnej” toczy się zaledwie kilka tygodni później, w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Jej bohaterami są dowódcy szwadronu kawalerii. Jednym filmem Wajda chciał powrócić do na zawsze utraconego „kraju lat dziecinnych”, drugim „pożegnać piękną narodową tradycję”.

 

Program

 

· 16.00 LOTNA
· 18.15 KRONIKA WYPADKÓW MIŁOSNYCH
     (Oba filmy zostaną wyświetlone z kopii odrestaurowanych cyfrowo.)
· 20:30 SPOTKANIE Z ANDRZEJEM WAJDĄ I KRYSTYNĄ ZACHWATOWICZ

 

 

Lotna (1959)

 

Organizatorzy i autorzy wystawy

 

Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami – przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

 

Teksty autorstwa prof. Krzysztofa Kornackiego są w języku polskim i angielskim. Tłumaczenie – Edyta Skrobiszewska, Paweł Włochacz i Simon Clare. Korekta – Maria Armata. Scenariusz, redakcja, wybór ilustracji i fragmentów filmowych – Natalia Chojna. Współpraca – Robert Jaczewski. Garfika – Ola Kot.

 

Rezerwacje

 

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

www.iluzjon.fn.org.pl

 

 

powrót do poprzedniej strony