O Fototece

Skanujemy negatywy do filmu „Chudy i inny”

 

Rozpoczęliśmy digitalizację materiałów negatywowych do filmu „Chudy i inni” Henryka Kluby. Wystąpiła w nim cała plejada wybitnych i popularnych polskich aktorów: Wiesław Gołas, Marian Kociniak, Franciszek Pieczka, Mieczysław Stoor, Leon Niemczyk, Ryszard Pietruski czy Ryszard Filipski.

 

W swoim fabularnym debiucie Kluba znalazł klucz do poetyki filmu na temat ludzkiej pracy. Dotąd podobny nurt kojarzył się prawie wyłącznie z nudnym produkcyjniakami, które językiem nowomowy mówiły o współzawodnictwie pracy czy wielkich budowach socjalizmu. Tymczasem Kluba, przeczytawszy znakomity scenariusz Wiesława Dymnego (który sam wystąpił w jednej z ról), wyczuł, że ma rękach materiał na balladę filmową o życiu robotników budujących zaporę wodną – o życiu dość monotonnym, ale posiadającym swoje zwroty, nadzieje, oczekiwania i smutki.

 

Film Kluby daleki był od apoteozy pracy. Kamera z uwagą i przychylnością śledziła tych, którzy ciężką pracę wykonują. Nie bez powodu reżysera uhonorowano Nagrodą im. Andrzeja Munka za debiut.

 

Na razie nie udało nam się ustalić, kto jest autorem fotosów do „Chudego i innych”. Negatywów do tego filmu jest w naszym archiwum kilkaset. Większość ma format 6x9. Ich skany będziemy sukcesywnie udostępniać na stronie Fototeki. Poniżej publikujemy kopertę negatywową z wglądówką.

 

 

 

powrót do poprzedniej strony