O Fototece

Skanujemy negatywy do filmu „Bokser”

 

W 50. rocznicę premiery filmu „Bokser” Juliana Dziedziny rozpoczęliśmy digitalizację negatywów fotograficznych do tego filmu. Autorem fotosów był Janusz Zachwajewski, który przede wszystkim uchwycił Daniela Olbrychskiego, wschodząca wówczas gwiazdę polskiego kina. Wraz z Olbrychskim zaistniał w polskim kinie typ aktora, który z wysportowanej sylwetki i znajomości wielu dyscyplin uczynił część swojego emploi. W „Popiołach” Olbrychski jeździł konno, w „Bokserze” boksował, w „Panu Wołodyjowskim” i „Potopie” – władał szablą. Pojedynek w „Potopie”, który jako Kmicic stoczył z Tadeuszem Łomnickim grającym Wołodyjowskiego do dziś pozostaje w polskim kinie niedoścignionym wzorem sekwencji walki.

 

„Bokser” był piątym filmem Daniela Olbrychskiego, aktor miał tu zaledwie 21 lat. Partnerował mu prawdziwy bokser Leszek Drogosz oraz m.in. Tadeusz Kalinowski, Jan Englert, Maciej Damięcki, Zdzisław Maklakiewicz i zmarły przed kilkoma dniami Gustaw Lutkiewicz.

 

Na razie prezentujemy Daniela Olbrychskiego i Leszka Drogosza na wglądówce negatywowej, wkrótce zdjęcia z „Boksera” pojawią się na stronie Fototeki.

 

 

powrót do poprzedniej strony