O Fototece

Wystawa „Aleksander Ford” towarzysząca polskiej premierze odrestaurowanego cyfrowo „Mir kumen on” w Kinie Iluzjon

 

Z okazji premiery odrestaurowanej cyfrowo wersji filmu „Mir kumen on” w dniu 31 sierpnia 2017 Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprosiła na wystawę o reżyserze, która towarzyszyła Przeglądowi filmów Aleksandra Forda w Kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej.

 

Wystawa była podzielona na dwie części. Pierwsza z nich, umiejscowiona w holu kina Iluzjon, eksponowała archiwalne materiały dotyczące twórczości Aleksandra Forda z lat 1933-1948, a więc okresu ściśle związanego z filmami prezentowanymi podczas przeglądu. To unikatowe, w większości przedwojenne, plakaty, programy filmowe oraz fragmenty oryginalnych scenariuszy.

 

fot. Katarzyna Średnicka / Studio Bank 

 

Natomiast druga część wystawy, zaprezentowana w rotundzie kina, stanowiła wirtualną wędrówkę po planach filmów Forda z różnych lat, odsłaniająca kulisy pracy ekipy filmowej oraz reżysera i wykraczająca poza czasowy obszar przeglądu. Archiwalne werkfotosy ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego pokazują Forda już w 1932 roku, podczas pracy nad zaginionym w czasie wojny i do tej pory nieodnalezionym „Legionem ulicy”, przez lata 1960 rok i kręcenie superwidowiska „Krzyżacy”, które do dziś pozostaje najbardziej znanym filmem reżysera, aż po rok 1964 i pracę nad „Pierwszym dniem wolności” – ostatnim filmem Forda nakręconym przed wyjazdem z Polski. Zdjęcia te, oglądane jedno po drugim, układają się w obraz artystycznej drogi jednego z najważniejszych polskich reżyserów.     

 

W wirtualnym archiwum Fototeki Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego znajduje się również ponad 4 tys. zdjęć do filmów Aleksandra Forda. Zapraszamy do obejrzenia wirtualnego albumu, ze zdjęciami Aleksandra Forda z planów filmowych, wzbogaconego wypowiedziami reżysera.

 

 

powrót do poprzedniej strony