O Fototece

Osiedlowe akcje | Bloki w kulturze

 

„Osiedlowe akcje, co chcesz o nich wiedzieć?” – pytali na pierwszej płycie prekursorzy polskiego rapu z grupy Molesta. Zapraszamy do FINA, czyli w sam środek służewieckiego osiedla, aby  wspólnie poszukać – w filmie, muzyce, literaturze i urbanistyce – odpowiedzi na pytania o historię blokowisk i ich kulturotwórczą rolę.

 

 


Program

17:00 „Bloki” | Pokaz dokumentu Konrada Królikowskiego | Ziemia Obiecana

Opowieść o historii polskich blokowisk, w której modernistyczne idee urbanistów zderzają się najpierw z wytycznymi  partii, a potem z równie bezwzględnymi prawami rynku. Twórcy rozmawiają z architektami odpowiedzialnymi za słynne PRL-owskie osiedla, deweloperami, a także mieszkańcami bloków z wielkiej płyty.

18:00 Beksiński, Białoszewski, Molesta | Dyskusja i przegląd archiwów | Ziemia Obiecana W nowych osiedlach mieszkali nie tylko migrujący do miast robotnicy, lecz także znani artyści, którzy unieśmiertelniali je w swojej twórczości. Bloki stały się inspiracją dla poezji Mirona Białoszewskiego, przedmiotem wnikliwej dokumentacji Zdzisława Beksińskiego oraz najważniejszym tematem dla pionierów rapu z ursynowskiej Molesty. Zapraszamy na dyskusję z udziałem dr hab. Agnieszki Karpowicz, Jana P. Matuszyńskiego, Lidii Pańków, Konrada Królikowskiego i Jakuba Rużyłło , którą urozmaici prezentacja archiwów multimedialnych związanych z tytułowymi twórcami.

20:00 Bloki w kadrze| Wernisaż wystawy | Minimax / Klubokawiarnia Iluminacja Wernisaż wystawy fotosów filmowych (z zasobów Fototeki), nawiązujących do tematyki bloków. Pokażemy również nagrania Polskiej Kroniki Filmowej, która dokumentowała budowę kolejnych osiedli oraz codzienność ich mieszkańców.

21:00 Piernikowski | Koncert | Ziemia Obiecana Puentą wieczoru będzie solowy koncert współtwórcy duetu Syny. Piernikowski ma na koncie dwa świetnie przyjęte przez krytykę albumy: „Się Żegnaj” oraz „No Fun”. W jego muzyce słychać echa nowej fali czy dubu, ale także nawiązania do starej szkoły polskiego rapu. Snute przez niego opowieści, zanurzone osiedlowej codzienności, stawiają go w jednym rzędzie z najoryginalniejszymi współczesnymi twórcami języka polskiego.

Kiedy i gdzie

29.09.2018 (sobota),  godz. 17:00,  Sala Ziemia Obiecana, Minimax, Kawiarnia Iluminacja

Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny 

ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa

bloki.fina.gov.pl

 

 

powrót do poprzedniej strony