O Fototece

KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE. Wystawa na Rynku w Katowicach

 

Od 30 maja na Placu Kwiatowym katowickiego Rynku można oglądać wystawę plenerową poświęconą twórczości filmowej Kazimierza Kutza. Wystawa KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE została zrealizowana przez Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach, organizatora cyklu wydarzeń i pokazów filmowych w ramach projektu „Rok z Kazimierzem Kutzem” i jest jednym z wydarzeń specjalnych towarzyszących pełnej retrospektywie filmów śląskiego reżysera, która od stycznia do grudnia 2019 roku trwa w katowickim Kinie Kosmos.

 

Na wystawie prezentowane są fotosy z dziewiętnastu filmów fabularnych Kazimierza Kutza, począwszy od jego debiutu z 1958 roku – „Krzyża Walecznych”, po ostatni film reżysera – „Pułkownik Kwiatkowski” z 1995 roku. Tematem wystawy jest motyw MIEJSCA w twórczości filmowej śląskiego reżysera, rozumiany na wiele sposobów: jako konkretna lokalizacja, miejsce akcji filmu, miejsce w czasie i historii, miejsca przeznaczenia czy przestrzenie. Prezentowanym w układzie chronologicznym zdjęciom towarzyszą opisy (w języku polskim i angielskim), układając się w opowieść o miejscach i ich znaczeniu w twórczości filmowej Kazimierza Kutza.

 

„(…) Miejsca i przestrzenie w filmach Kazimierza Kutza, wykraczając poza swoje dosłowne znaczenia i funkcje, przemawiają indywidualnym głosem obrazów. Zniszczone budynki i milczące krajobrazy, rodzinne domy, w których celebruje się tradycję i prawdziwe życie, malownicze miasteczka i samotne miasta. Śląsk, Warszawa, bezimienna prowincja. Polska okiem przenikliwego obserwatora: w krzywym zwierciadle, ale i czułym spojrzeniu. (…)” [z tekstu wstępnego wystawy]

 

Wystawę KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE na katowickim Rynku można oglądać do 18 czerwca. Później ekspozycja będzie prezentowana w innych miejscach na terenie Katowic i kraju.

Projekt został objęty mecenatem Miasta Katowice.

Patroni medialni: Radio Katowice, Dziennik Zachodni i Nasze Miasto

 

Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą z serwisu fotograficznego FOTOTEKA Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego www.fototeka.fn.org.pl

 

 

materiały organizatora

 

powrót do poprzedniej strony