O Fototece

Wystawa „Pan Samochodzik i Skarby Muzeów”

 

W Pałacu Schoena w Sosnowcu została otwarta wystawa „Pan Samochodzik i Skarby Muzeów”, na której można obejrzeć materiały z zasobu FINA, w tym także fotosy do filmowych i telewizyjnych adaptacji cyklu powieści autorstwa Zbigniewa Nienackiego.

fot. Agnieszka PolanowskaEkspozycja prezentuje 21 skarbów archeologicznych (to obecnie największa kolekcja skarbów zebrana w jednym miejscu!), z rożnych epok i kultur, wypożyczonych z polskich muzeów: we Wrocławiu, Nysie, Opolu, Olsztynie, Krakowie, Łodzi oraz oryginalne pamiątki związanymi z literacką wersją Pana Samochodzika np. ilustracje Szymona Kobylińskiego do jednej z powieści, gabinet pisarza, w którym powstawały kolejne dzieła i filmowe adaptacje książek.

Oprócz kultowych filmów wyświetlanych w przestrzeni wystawy, przedstawione zostały także plakaty, fotosy, fragmenty scenariuszy.

Postacią przewodnią, scalającą wszystkie elementy jest nietuzinkowy odkrywca – Pan Tomasz, a przestrzeń ekspozycji wyznacza zwiedzającym ścieżkę, której przejście doprowadzi ich do tajemniczego skarbu.


fot. Agnieszka Polanowska

 

 

Partnerzy wydarzenia:
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Studio Filmowe Kadr
www.archeologia.com.pl
www.pansamochodzik.net.pl
www.fakop.com
www.pansamochodzik.org.pl
www.ecbedzin.pl

Wystawa potrwa od 21.11.2019 do 12.01.2020.

 

powrót do poprzedniej strony