O Fototece

Unikatowy album przedwojenny

 

Dzięki uprzejmości prywatnego kolekcjonera archiwum Fototeki wzbogaciło się o 15 unikatowych zdjęć z zaginionego filmu „Tajemnica przystanku tramwajowego”. Zdjęcia zgromadzone były w okolicznościowym albumie, wydanym w 1922 roku z okazji premiery filmu.

 

Album nie był prawdopodobnie wydawnictwem oficjalnym, lecz pojedynczym egzemplarzem wykonanym na prezent – być może jako dar dla reżysera od kogoś z ekipy. Na pierwszej stronie znajduje się bowiem werkfotos portretowy z podobizną reżysera Jana Kucharskiego, a na kolejnej – fotografia najważniejszych członków ekipy. Klasyczne fotosy filmowe zajmują pozostałe strony.

 

 

 

 

Zwraca uwagę pozłacana, tłoczona czcionka na okładce i pod zdjęciem reżysera. Album jest szyty ręcznie, a zdjęcia przyklejone zostały wraz z charakterystycznym fioletowym passe-partout.

 

Podobne albumy są ogromną rzadkością. Dotychczas udało nam się zlokalizować zaledwie dwa takie egzemplarze. Jednym był okolicznościowy album ze zdjęciami do „Pana Tadeusza” z 1928 roku, znajdujący się w zbiorach Biblioteki Narodowej, a drugim – album do filmu „Przeor Kordecki – obrońca Częstochowy”, znajdujący się w zbiorach prywatnych.

 

Właściciel albumu z fotografiami do filmu „Tajemnica przystanku tramwajowego” pragnął pozostać anonimowy. Zaproponował nam możliwość zeskanowania zdjęć i zgodził się na ich publikacje na stronie Fototeki. Bardzo dziękujemy!

 

Można je obejrzeć TUTAJ wraz z czterema innymi fotosami do tego filmu, które znajdowały się w zbiorach Filmoteki Narodowej. Co nas szczególnie cieszy, żadne ze zdjęć nie powtarzało się. Fotosy z unikatowego albumu zostały opatrzone opisem „z archiwum prywatnego”. 

powrót do poprzedniej strony