Oto foto

Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina

 

Ukazała się monograficzna książka o atelier filmowym „Sfinks” autorstwa Izabeli Żukowskiej i Faustyny Toeplitz-Cieślak. W wydawnictwie zatytułowanym „Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina” znalazło się wiele zdjęć z archiwum Fototeki.


Książka o „Sfinksie” łączy walor książki historyczno-filmoznawczej z fascynującym opisem filmowego życia przedwojennej Warszawy. Porwania aktorów, zrywane kontrakty, szpiegostwo repertuarowe – drapieżna konkurencja prekursorów polskiego kina. Pierwsze wielkie sale kinowe, pierwsze produkcje i pierwsze sukcesy. Początek flirtu wielkich pisarzy z nową sztuką – ekranizacje Orzeszkowej, Żeromskiego, Sienkiewicza czy Zapolskiej. A wszystko to w atmosferze wielkich emocji towarzyszących pionierskim dokonaniom.

 

 

 

 

Odpowiedź: Aleksander Hertz

 

Laureaci: Krystyna P., Anna A., Liliana K., Piotr K., Justyna J.

 


 


Pytanie konkursowe:
„Sfinks” był największą wytwórnią filmową w przedwojennej Polsce. Kto nią kierował?


Czas trwania konkursu:
Konkurs trwa do 22 czerwca 2016 roku, do godz. 23:59.


Nagrody:
Pięć egzemplarzy książek „Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina” Izabeli Żukowskiej i Faustyny Toeplitz-Cieślak, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2016.


Wybór zwycięzców:
Nagrodę otrzyma 5 osób. Wygrywa 1, 4, 8, 16, 28 mail z prawidłową odpowiedzią na pytanie oraz poprawnie wypełnionym formularzem konkursowym.


Odbiór nagrody:
Laureaci o sposobie odbioru nagrody zostaną powiadomieni mailowo.

 

Powodzenia!

 

Pliki do pobrania

powrót do poprzedniej strony