Oto foto

Skazane na zapomnienie. Aktorki filmowe na emigracji

 

W księgarniach ukazała się książka Grzegorza Rogowskiego „Skazane na zapomnienie. Aktorki filmowe na emigracji”. Wrzesień 1939 roku był dla wielu gwiazd polskiego filmu przedwojennego ostatnim aktem w ich karierze. W obliczu zupełnie nowej dramatycznej rzeczywistości niemało artystów zdecydowało się na emigrację. Tam zderzyli się z prozą życia, daleką od tej w przedwojennej Polsce. Niestety, niemal wszyscy odeszli w zapomnieniu tysiące kilometrów od ojczyzny. W 2015 roku Grzegorz Rogowski podjął się niebywałego zadania, w poszukiwaniu śladów życia bohaterek przemierzył ponad 12 tysięcy kilometrów odwiedzając Nowy Jork, Rochester, San Francisco, San Jose. Dotarł do rodzin aktorek, spisał ich wspomnienia i zebrał bezcenne zdjęcia dokumentujące prywatne życie gwiazd polskiego ekranu.

 

 

Odpowiedź: Tamara Wiszniewska

 

Laureaci: Dominika G., Daria P., Radosław Ś., Leszek Sz., Krystyna P.


 

Pytanie konkursowe:
Która z przedwojennych aktorek zagrała Janinę w filmie „Dziewczyna szuka miłości” (1938) Romualda Gantkowskiego?

Czas trwania konkursu:
Konkurs trwa do 8 maja 2017 roku, do godz. 23.59.

Nagrody:
Pięć egzemplarzy książki Grzegorza Rogowskiego „Skazane na zapomnienie. Aktorki filmowe na emigracji”, wydawnictwo MUZA, Warszawa 2017.

Wybór zwycięzców:
Nagrodę otrzyma 5 osób. Wygrywa 2, 10, 25, 45, 69 mail z prawidłową odpowiedzią na pytanie oraz poprawnie wypełnionym formularzem konkursowym.

Odbiór nagrody:
Laureaci o sposobie odbioru nagrody zostaną powiadomieni mailowo.

Powodzenia!

 

Więcej informacji o książce

22 kwietnia o godzinie 16.00 zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Rogowskim oraz filmografem Michałem Pieńkowskim, którego autor zaprosił do współpracy przy książce.

 

Spotkanie w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej, ul. Narbutta 50a poprowadzi Andrzej Rossa.

 

 

Pliki do pobrania

powrót do poprzedniej strony