Oto foto
Tadeusz Kubiak
(ur. 1930, zm. 2004) Fotograf i fotoreporter. W czasie wojny człowiek oddziału AK, walczącego w rejonie Pruszkowa. Za swoje wojenne zasługi został po latach odznaczony Srebrnym Krzyżem Armii Krajowej w Londynie.
Fotografią zainteresował się w wojsku: na przełomie lat 40. i 50., odbywając służbę w jednostce lotniczej, trafił do działu fotograficznego. Po wyjściu do cywila został w 1955 roku fotoreporterem Centralnej Agencji Fotograficznej. W 1957 roku był jednym ze współzałożycieli tygodnika filmowo-telewizyjnego „Ekran”. Wprawdzie przez pewien czas łączył pracę w CAF-ie i w „Ekranie”, lecz dość szybko zdecydował się fotografować tylko dla tygodnika. Jego specjalnością stały się fotoreportaże filmowe. W ciągu swojej dwunastoletniej współpracy z „Ekranem” opublikował ich setki. Robił także zdjęcia na planach Teatru Telewizji i towarzyszył filmowcom podczas festiwali. Po tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego w 1967 roku zorganizował wystawę swoich zdjęć poświęconą twórczości aktora.
W grudniu 1969 roku Kubiak został zwolniony z „Ekranu”. Porzucił wówczas zupełnie fotografię filmową. Zaczął współpracę ze stołecznymi teatrami: Syrena, Kwadrat i Teatrem na Woli, wykonując fotosy ze spektakli. Był również autorem okładkowych zdjęć do płyt m.in. Anny Jantar, Igi Cembrzyńskiej, Bohdana Łazuki, Trubadurów, Czerwonych Gitar czy No-to-co. Na I Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej zdobył Grand Prix za fotoreportaż o pożarze w łowickiem. Był również kilkukrotnym laureatem nagrody tygodnika „Przekrój” za okładkę roku1. W 2010 roku Filmoteka Narodowa kupiła kolekcję negatywów Tadeusza Kubiaka związanych z tematyką filmową.
Oprac. Piotr Śmiałowski
1. Biogram opracowany na podstawie informacji z rozmowy z Wiesławą Kubiak z 25 lutego 2014
Galeria
