O Fototece

Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina

 

Ukazała się monograficzna książka o atelier filmowym „Sfinks” autorstwa Izabeli Żukowskiej i Faustyny Toeplitz-Cieślak. W wydawnictwie zatytułowanym „Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina” znalazło się wiele zdjęć z archiwum Fototeki.

 

„Sfinks” był największą wytwórnią filmową w przedwojennej Polsce, kierowaną przez Aleksandra Hertza. Hertz wyprodukował najważniejsze filmy tamtego czasu, a z jego studiem współpracowali wybitni reżyserzy. Jednak to przede wszystkim aktorzy i ich znane nazwiska napędzały działalność „Sfinksa”: Pola Negri, Jadwiga Smolarska, Józef Węgrzyn, czy Kazimierz Junosza-Stępowski. To na filmy z ich udziałem widzowie chcieli chodzić do kina, a Hertz im to umożliwiał.

 

Książka o „Sfinksie” łączy walor książki historyczno-filmoznawczej z fascynującym opisem filmowego życia przedwojennej Warszawy. Porwania aktorów, zrywane kontrakty, szpiegostwo repertuarowe – drapieżna konkurencja prekursorów polskiego kina. Pierwsze wielkie sale kinowe, pierwsze produkcje i pierwsze sukcesy. Początek flirtu wielkich pisarzy z nową sztuką – ekranizacje Orzeszkowej, Żeromskiego, Sienkiewicza czy Zapolskiej. A wszystko to w atmosferze wielkich emocji towarzyszących pionierskim dokonaniom.

 

 

 

back to previous page