O Fototece

Anna Dymna. Warto mimo wszystko

 

Nakładem wydawnictwa Znak ukazało się kolejne i poszerzone wydanie obszernego wywiadu z wybitną aktorką Anną Dymną. Autorem rozmowy jest Wojciech Szczawiński. Wiele zdjęć w książce pochodzi z archiwum Fototeki, w tym to najważniejsze – okładkowe. To niezwykle dynamiczny fotos autorstwa Jana Górskiego z filmu „Pięć i pół Bladego Józka”, w którym Anna Dymna zagrała jedną ze swoich pierwszych dużych ról.

 

Wojciech Szczawiński zadając aktorce pytania umiejętnie wyważa proporcje między kwestiami życia prywatnego i zawodowego oraz pracy z osobami niepełnosprawnymi, dla których Dymna założyła przed laty fundację „Mimo wszystko”. Największym walorem książki jest wyłaniający się z niej niejako całościowy portret wielkiej osobowości Anny Dymnej, która potrafiła połączyć w swoim działaniu tak wiele życiowych ról.

 

 

O książce tak pisze jej wydawca:

„Dziki człowiek”, „kobieta bez przywar”, a może „Święta Baba”, jak mawiał Kazimierz Kutz?
Nie boi się używać ostrego języka, potrafi być twarda, a jednocześnie pomaga i przytula.
Unika tych, którzy budzą nienawiść, bo szkoda jej na nią czasu.
Uczy, jak o siebie walczyć.
Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną jest „naszą Anią”, dla wielu – wielką artystką i autorytetem życiowym. Sama o sobie mówi: „zwyczajny człowiek jestem: jem, śpię, oddycham, zmywam podłogi…”.
Anna Dymna w bardzo osobistej, szczerej, bezkompromisowej rozmowie, która przede wszystkim uruchamia w ludziach dobre odruchy i uświadamia, że mimo wszystko warto… warto być lepszym człowiekiem.

 

 

back to previous page