O Fototece

Fotografie Adolfa Dymszy w zbiorach FINA

 

We wrześniu 2020 roku FINA pozyskała cyfrowe wersje fotografii pochodzące z albumu rodzinnego Adolfa Dymszy. Obecnie trwają prace nad identyfikacją, porządkowaniem i opracowaniem zbioru. Ta unikatowa kolekcja wzbogacająca przedwojenne zasoby fotograficzne FINA. Duża jej część jest już dostępna na stronie Fototeki.

W zbiorze znalazły się fotosy m.in. z takich filmów jak „Janko Muzykant” (1930), reż. Ryszard Ordyński, „Wacuś” (1935), reż. Michał Waszyński, „Romeo i Julcia” (1933), reż. Jan Nowina-Przybylski, „Parada rezerwistów” (1934), reż. Michał Waszyński, „Niedorajda” (1937), reż. Mieczysław Krawicz, „Dwanaście krzeseł” (1933), reż. Michał Waszyński, Martin Frič, „Antek policmajster” (1935), reż. Michał Waszyński. 

Zapraszamy do obejrzenia fotosów:

http://fototeka.fn.org.pl/pl/kolekcje/info/238/1/album-adolfa-dyszmy-filmy.html?

 

W bogatej kolekcji znajdują się zdjęcia teatralne i prywatne, a wśród nich zdjęcia autorstwa Adolfa Dymszy.

„Popularny Adolf Dymsza jest nie tylko znakomitym komikiem teatralnym i filmowym, ale także zapalonym fotografem-amatorem. Fotografuje wszystko i wszystkich.” – fragment artykułu z prasy przedwojennej.  


Adolf Dymsza (1900-1975) właśc. Adolf Bagiński, aktor, jeden z najwybitniejszych polskich komików. Od połowy lat 20. Adolf Dymsza bił rekordy popularności na scenach warszawskich teatrów rewiowych, a wkrótce potem także na ekranach kin.

Początkowo skupiał się głównie na humorze groteskowym i purenonsensowym (specjalnie dla niego teksty pisał sam Julian Tuwim), po kilku latach upodobał sobie folklor przedmieść Warszawy i z wielkim powodzeniem odtwarzał postać warszawskiego cwaniaka Dodka. Na fali popularności zdobytej w warszawskich kabaretach i teatrach rewiowych, w 1924 roku zadebiutował na ekranie. Zagrał w 30 filmach, nierzadko grając główne i tytułowe role. Był przede wszystkich niezrównanym komikiem, choć w późniejszych latach dał się także poznać jako wspaniały aktor dramatyczny. Miał do perfekcji opanowaną grę mimiką, do tego był niezwykle sprawny i wysportowany, o czym można się przekonać, oglądając m.in. WacusiaNiedorajdę czy Sportowca mimo woli.
(źródło: iluzjon.fn.org.pl)


Janko Muzykant (1930), reż. Ryszard Ordyński


 

Polecamy inicjatywę DODKOWI https://www.facebook.com/DODKOWI, która służy przywróceniu pamięci o Adolfie Dymszy - wybitnym artyście, wspaniałym aktorze, a przede wszystkim człowieku o wielkim sercu.

Dzięki tej akcji FINA pozyskała cyfrowe fotografie pochodzą ze zbiorów rodzinnych Adolfa Dymszy.   


back to previous page