O Fototece

„Faraon”. Zaćmienie słońca w kinie Iluzjon

 

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza w dniach 21–22 maja na wyjątkowe wydarzenie filmowe „Faraon”. Zaćmienie słońca. Jest to drugie wydarzenie z cyklu W drodze po Oscara, w którym przedstawimy dziesięć polskich filmów, walczących przed laty o najbardziej prestiżową nagrodę filmową na świecie w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Faraon zyskał uznanie nie tylko w Polsce, lecz także na świecie – zdobył Złotą Kaczkę za najlepszy film roku oraz nominację do Oscara za najlepszy film. Krytycy skupiali się przede wszystkim na ukazanych przez reżysera technikach rządzenia. Czy jednak opowieść o konflikcie między młodym, idealistycznym Ramzesem a chłodnym, racjonalnym kapłanem Herhorem, jest tylko dramatem władzy? Warto ponad pół wieku po premierze bliżej przyjrzeć się temu arcydziełu, które skłaniać może do rozmaitych interpretacji.

 

Program

21 maja (sobota)

godz. 12.00–15.00 – warsztaty dla dzieci (w wieku 5-10 lat) W poszukiwaniu złotego skarabeusza

godz. 13.00–15.00 – pokaz filmów dokumentalnych wokół Faraona i panel filmoznawców

godz. 15.30 – otwarcie wystawy Wokół Faraona

 


22 maja (niedziela)

godz. 12.00 projekcja filmu Faraon (reż. Jerzy Kawalerowicz, 150 min, 1966, Polska)

godz. 14.30 Dyskusja o filmie Faraon: spotkanie z twórcami i fanami filmu

godz. 19.30 koncert zespołu Bastarda

 


23 maja – 25 maja
(poniedziałek – środa)

Od 23 maja, godz. 20.00 do 25 maja godz. 20.00 film Faraon oraz nagranie ze spotkania będą dostępne bezpłatnie na platformie Ninateka.pl.

Wstęp

Wstęp w sobotę (21 maja) jest bezpłatny.
Bilet na niedzielny pokaz filmu Faraon + spotkanie (15 zł).
Koncert Bastardy (30 zł).
Bilety do zakupienia na stronie Kina Iluzjon.

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patroni medialni: TVP Kultura, RMF Classic
Partner: Muzeum Historii Katowic

 

 

 

Wystawa

Wystawa jest częścią wydarzenia „Faraon”. Zaćmienie słońca, które w dniach 21–22 maja odbywa się w Kinie Iluzjon.

Na ekspozycję złożą się nagrania spotkań z osobami, które z różnych względów nie zagoszczą w głównym niedzielnym panelu. Obejrzymy rozmowy filmoznawcy  Andrzeja Bukowieckiego: ze znakomitym operatorem i reżyserem Łukaszem Guttem porozmawiają o  zmianach w sztuce operatorskiej od czasów Faraona i o tym czy film się zestarzał, z Anną Adamek – siostrą nieżyjącej już charakteryzatorki filmu Faraon Teresy Tomaszewskiej – o jej współpracy przy tym projekcie i o tym jak charakteryzatornia zmienia się w gabinet terapeutyczny. Scenarzysta i reżyser Krzysztof Korwin-Piotrowski, autor filmu Oskarowe kostiumy Barbary Ptak, opowie swoim spotkaniu z tą wspaniałą kostiumografką. Igor Strojewski, zaprzyjaźniony z rodziną Bolesława Prusa przedstawi nam potomkinię pisarza. A egiptolog, profesor Andrzej Niwiński, znakomicie przedstawi analizę kilku scen z książki i filmu poddając je weryfikacji z punktu widzenia realiów tamtych czasów.

Na wystawie pokażemy jedyny zachowany fragment kostiumu z filmu – nakrycie głowy Faraona z ostatnich scen, w tym ze sceny śmierci. Obejrzeć będzie można nagranie makijażu egipskiego, wykonanego techniką z tamtych czasów, któremu towarzyszy opowieść o kolorach i naturalnych barwnikach.

Wystawę otworzy Grzegorz Dziemidowicz były ambasador RP w Egipcie.

Dodatkowo w rotundzie kina zainstalowana zostanie na monitorach wirtualna prezentacja materiałów fotograficznych i graficznych ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Pokazane zostaną fotosy oraz zdjęcia dokumentacyjne z planu filmu Faraon, a także polskie i zagraniczne plakaty do filmu.

W gablocie kina Iluzjon można zobaczyć także oryginalne fotosy z filmu.

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji Fototeki Wyimki filmowe: Faraon"

 

 

back to previous page