O Fototece

Dymny. Życie z diabłami i aniołami

 

Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się biografia Wiesława Dymnego „Dymny. Życie z diabłami i aniołami” autorstwa Moniki Wąs. W książce znalazło się kilkanaście zdjęć z archiwum Fototeki, ilustrujących najbardziej znane role Dymnego w kinie.

Książka jest podzielona na cztery rozdziały, odpowiadające kolejnym okresom życia i twórczej działalności Dymnego. Autorka te same sytuacje z „Piwnicy pod Baranami” czy z planów filmowych opisuje poprzez różne relacje, chwytając w ten sposób skomplikowany charakter Dymnego i nieoczywistość działania w tamtych czasach. Lektura przynosi wrażenie obcowania z wielkim artystą, niebieskim ptakiem, który próbował tamtą rzeczywistość obśmiać, oswoić i w twórczy sposób przeżyć.

Na czwartej okładce książki można przeczytać o Dymnym:

„Agresywny awanturnik i prowokator. Żył z pożarem w głowie, nieuchronnie zmierzał ku samozagładzie. Taki polski James Dean. Tajemnica jego przedwczesnej śmierci wiedzie do mrocznych archiwów SB.

Niepoprawny romantyk. Kochał miłością straceńczą. Jego małżeństwo z Anną Dymną było na ustach wszystkich. Była miłością jego życia. Ona do dziś uważa go za życiowego przewodnika.

Genialny i wszechstronny. Trwonił talenty, gardził sławą. Stworzył Piwnicę pod Baranami. Dziś pozostaje legendą, niezapomnianym twórcą piosenki Czarne anioły i skeczu Na przykład Majewski.

Wiesław Dymny przeszedł do historii, ale on tu jeszcze wróci!”.

 

 

 

powrót do poprzedniej strony