O Fototece

Biografia Wiesława Gołasa

 

Na rynku księgarskim ukazała się biografia Wiesława Gołasa pt. „Gołas”, której autorką jest córka aktora - Agnieszka Gołas. W książce znalazły się fotografie ze zbiorów Fototeki Filmoteki Narodowej, w tym wykorzystane na okładce zdjęcie z filmu „Dzięcioł” Jerzego Gruzy.

 

 

 

 

Wiesław Gołas, aktor wszechstronny, wielki i… skromny. Znany najlepiej z ekranu (Kapitan Sowa, Tomuś w „Czterech Pancernych”, Oficer UB w „Zezowatym szczęściu”, Ogniomistrz Kaleń, Stefan Waldek w „Dzięciole”, baron Krzeszowski w „Lalce”, Kazik Malinowski w „Brunecie wieczorową porą”), kochający nade wszystko teatr. „Musisz połknąć postać, wtedy jesteś prawdziwy” – powtarzał. Genialny w rolach kabaretowych – w legendarnym Koniu, znakomitym Dudku czy niezrównanym Kabarecie Starszych Panów. „W Polskę idziemy” i „Tupot białych mew” to wzorzec z Sèvres wykonania „piosenki z tekstem”, natychmiast kojarzonych z Wiesławem Gołasem. 

 

 „Z kolegami bawiłem się w Indian na pobliskim cmentarzu prawosławnym. Później tamtejsze grobowce służyły nam za kryjówki broni. Nie byłem grzecznym dzieckiem, choć mogłem się takim wydawać. Chudziutki byłem, niebieskie oczka, jaśniutkie, prawie białe włoski. W szkole jeden z nauczycieli mówił do mnie: »Ty nie powinieneś nazywać się Gołas, ale diablas«. I chyba trochę miał rację. Myślę sobie, że jeśli po śmierci pójdę do piekła, to po to, żeby poprawić tam atmosferę, rozbawić i diabły, i potępieńców”1.

 

Wiesław Gołas w archiwum FOTOTEKI >>>

 

Zapraszamy do udziału w KONKURSIE, w którym do wygrania są egzemplarze biografii Wiesława Gołasa >>>

 

 1. Agnieszka Gołas, Gołas, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2015, s. 26

 

 

powrót do poprzedniej strony