Oto foto
Dymitr Sprudin
(ur. 1918, zm. 2000) Brat operatorów Mikołaja i Sergiusza Sprudinów. Fotograf i fotosista filmowy. W latach 50. wykonywał fotosy do filmów powstających w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi.
Edward Zajiček w swojej monumentalnej książce „Poza ekranem” przywołuje dwa wspomnienia związane z braćmi Sprudinami. Jedno dotyczy okresu tużpowojennego: „Ci, którzy byli w kraju lub na Zachodzie, na ogół chętnie dzielili się wspomnieniami. Powracający ze Wschodu wyróżniali się małomównością. Stąd na przykład oświęcimskie przeżycia Tadeusza Kańskiego były lepiej znane niż perypetie „krasnoarmieńca” Adolfa Forberta lub żołnierzy wileńskiej AK – trzech braci Sprudinów: Dymitra, Mikołaja i Sergiusza. Przybysze ze Wschodu czynili to z ostrożności, rzadko żartowali”.
I drugie wspomnienie Zajička: „Wielkie przedsiębiorstwo [Film Polski], utworzone w pośpiechu, żyło własnym życiem. Czasem z niego ktoś ubywał, znikał. Pewnego dnia nie pojawili się na zdjęciach bracia Dymitr i Mikołaj (Kola) Sprudinowie. Wieczorem pożegnali się z kolegami, rano pokój był pusty. W Łodzi w laboratorium nie stawił się do pracy por. Henryk Nowicki – przewodniczący koła PSL w Dziale Produkcji Filmów. Na wiele pytań Ford unikał odpowiedzi i przypuszczalnie nie był w stanie ich udzielić. Aresztowani i następnie skazani na karę śmierci lub dożywocie, także – po wyjściu na wolność w 1955 roku – nie rozumieli, na czym polegała ich wina.
Oprac. Piotr Śmiałowski
Filmografia Sprudina jako fotosisty:
1953 – „Pościg”
1953 – „Przygoda na Mariensztacie”
1954 – „Niedaleko Warszawy”
1954 – „Opowieść atlantycka”
1955 – „Zaczarowany rower”
1955 – „Sprawa pilota Maresza”
1956 – „Szkice węglem”
Galeria
