Liczba zdjęć: 72

Bilet powrotny

Reżyseria: Petelska Ewa, Petelski Czesław
Rok: 1978, Kraj: Polska
Rodzaj: fabularny; format: kinowy; kolor filmu:barwny
Gatunek: film psychologiczny

Zobacz galerięOpis:

Antonina (Anna Seniuk) po śmierci męża sama zajmuje się gospodarstwem i wychowaniem dorosłego już syna Marka (Janusz Andrzejewski). Chłopak nie podziela jej miłości do ziemi, marzy mu się dom w mieście. Kiedy Antonina dostaje list od siostry i wuja zapraszających ją do Kanady, syn traktuje to jako okazję do sprzedaży gospodarstwa i budowy domu pod miastem. Matka wyjeżdża, by spełnić marzenia syna, który, jak się potem okaże, nie jest wart jej wyrzeczeń…

Punktem wyjścia filmu było opowiadanie „I będzie miał dom” autorstwa Jerzego Stefana Stawińskiego, wybitnego scenarzysty, współtwórcy polskiej szkoły filmowej („Człowiek na torze”, „Kanał”, „Eroica”), a w drugiej połowie lat 70. kierownika literackiego Zespołu Filmowego „Iluzjon”, w którym „Bilet powrotny” został zrealizowany. Stawiński przypadkiem napotkał kobietę, która przeżyła podobną historię, i jej opowieść przeniósł na papier. „Bilet powrotny” to bardzo dobrze skonstruowany dramat psychologiczny, podejmujący wiele interesujących tematów. Jest to historia kobiety wyjeżdżającej z kraju, liczącej tym samym na zarobienie dużej ilości pieniędzy, które zamierza przeznaczyć na wybudowanie domu dla syna.

Zarówno kolaudanci, jak i krytycy filmowi zgodnie uznali „Bilet powrotny” Ewy i Czesława Petelskich za jeden z najciekawszych i najlepiej zrealizowanych filmów 1978 roku.Rodzaj zdjęć::
Kolor zdjęć::
Charakter:

Osoby na zdjęciach: